Video posnetki

Učenka, 9. razred, z diagnozo disleksije. Pravi, da jo branje besedila na belem listu utruja, povzroča neprijeten občutek v očeh, pojavi se bolečina v očeh, neprijetnost v glavi, zadrževati začne dih.

Po 2 mesecih uporabe mama sporoča: “Hči poroča, da zdaj že veliko boljše bere, jaz pa sem  opazila, da januarja (ki je v šoli res zelo naporen mesec) prvič v dveh letih ni ostala doma, zaradi bolečin v trebuhu.”

Branje brez Irlen barvne folije in s folijo.

Video pove več kot 100 besed.                                                                                                                   Deklica, 3. razred osnovne šole (zelo tiha, mirna, “žalostna”): “Ne maram brati. Sploh! Črke mi valovijo!”

Mami: “Vsi se zelo trudimo. Učiteljica s hčerko dela tudi po pouku, stalno je spodbujamo k branju tudi doma. Napredka ni. Prebere le par besed in potem se že skregamo. Zadnje čase smo ugotovili, da pomaga, če hčerka bere besedilo obrnjeno na glavo, na svetovalnem centru so potrdili disleksijo.”

VIDEO                                                                                                                                                                          Po uporabi Irlen barvne folije:                                                                                                                Deklica se smeji, pogleduje k tekstom, ki jih želi brati. “To je bilo pa v redu. Lahko berem!” Mami kima z glavo in ponavlja: “Ne morem verjeti. Ne morem verjeti. Hvala vam …”

Kot pravi Helen Irlen (2005): »Barvne folije Irlen niso čudežno zdravilo za težave pri branju, so le pomoč nekaterim posameznikom.« Posamezniki, ki imajo sindrom Irlen imajo lahko tudi težave z branjem. To se kaže kot:

• počasno branje,
  • neučinkovito branje,
  • utrudljivo branje, branje ki uspava,
  • nezmožnost daljšega branja,
  • branje izzove glavobol ali slabost (Irlen 2005, 51).

Ne smemo pozabiti, da branje za zabavo ni enako branju šolskega gradiva (Irlen 2010, 77).

Branje je tehnika, ki se jo mora posameznik šele naučiti oz. se v njej izuriti in se ne zgodi zgolj zaradi barvne folije.

Helen Irlen (2005, 169): »Ne smemo pa pozabiti, da se posameznikom, ki imajo skotopični sindrom z uporabo folij odpre nov svet: vidijo ločila, ki jih do sedaj niso videli, torej se morajo njihove uporabe in branja na novo naučiti.«

Dostopano: 8/12/2021